A Szakkollégium tagsága a 2023/24-es félévben sétavezetői kurzuson vett részt a SétálnÉK keretein belül. A kurzuson megszerzett tudás segítségével fejleszteni tudtunk a Történeti Camus Sétánkat, ami a Budapesti Műszaki Egyetem Lágymányosi kampuszának történetét mutatja be. Köszönjük a Nemzeti Tehetség Programnak, a támogatást, ami a mi szakmai fejlődésünkhöz nagyban hozzájárult!
2024 tavaszán és nyarán a Szakkollégium Ortutay Tamás képzőművész által tervezett rendezvényház környezettudatos és építészetileg igényes átalakítási tervein dolgozott. A munka során a Horváth Építőmester Zrt. nyújtott szakmai támogatást.
Köszönjük a Nemzeti Tehetség Programnak, hogy támogatta a projekt megvalósulását!
A 2023/24-es tanév második félévében héjszerkezet tervező kurzuson vehetett részt tagságunk. A hazai építészeti tervezés ezköztárából mára már kiveszett térlefedés tervezésével példátlan tapasztalatot szereztek a kurzuson résztvevők. Ther Tamás nyílt elméleti képzést tartott az érdeklődőknek, így betekintést nyerhettünk ebbe a ritkán tárgyalt szakterületbe.
Köszönjük a Nemzeti Tehetség Programnak, hogy támogatta a projekt megvalósulását!
2023. április 4-én az M&M Architektész irodájában Mezős Tamás és Farkas Tamás Barnabás előadásával valósult meg a workshop, mely a műemlékvédelem gyakorlati alkalmazásáról és épületfelmérésről szólt. Április 21-23 között Bátaszéken valósult meg a workshop kifutása, mely egy épületfelmérő tábor volt, Farkas Tamás Barnabás lebonyolításával. A tábor során a műemléképület felmérése és a manuálék bedolgozása volt a feladat.
Előadások anyagai:
Mind az informálódás, mind az érzékenyítés lehetőségéből adódóan hasznosnak éreztük, hogy olyan kurzust szervezzünk, mely segítségévek fontos társadalmi szerepet betöltő intézményeket ismerhetnek meg az érdeklődő hallgatók. A kari és egyéb kapcsolatainkat mérlegelve, és egy, a tagság érdeklődését felmérő form segítségével döntöttünk a megkeresendő intézményekről. Felkészítő előadását követően először a Váci Fegyház és Börtön, a Szent Imre Kórház, majd a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság épületeit látogattuk meg.
Előadások anyagai:
A 3 nyilvánosan meghirdetett előadásból álló kurzus célja az építészhallgatók, és más szakmás hallgató érdeklődők tájépítészettel kapcsolatos ismereteinek bővítése volt, a szakmára jellemző tervezési kérdések, programok, feladatok megismerése által. Az első előadást Mezősné Dr. Szilágyi Kinga, a másodikat Mandel Mónika, a harmadikat Szloszjár György tartotta.
Előadások anyagai:
A program célja a parametrikus tervezés tartószerkezeti vonatkozásainak és az ezzel kapcsolatos építészeti feladatoknak a megismerése volt. A kurzus során a grafostatika módszerét alkalmaztuk, aminek a segítségével pusztán a tervezett geometria ismeretében kontrollálni és optimalizálni lehet a szerkezetben kialakuló erőjátékot.
A két napos Grafostatika kurzuson Ther Tamás segítségével megismerkedhettünk egy olyan századfordulón kialakult tervezési metódussal, ami ismét reneszánszát éli. A parametrikus tervezés térhódításával egyre égetőbb szükség van arra, hogy a bonyolult, szabadon formált épületek tartószerkezeteit is könnyen optimalizálni lehessen. A Geogebra program segítségével először egyszerű tartószerkezetek erő-, és alakábráit konstruáltuk, majd miután megértettük az ezek közötti összefüggéseket, a hártyaszerkezetek viselkedésén keresztül bepillantást nyerhettünk a tartószerkezettervezés mai trendjeibe is. A második nap végére már a svájci Block Research Group által felesztett a héjszerkezetek ellenőrzésére és méretezésére szolgáló RhinoVault Grasshopper plug-in használatát is könnyen megértettük.
Az Építész Klubból többen részt vettünk az egyetemen megszervezett Hagyományos épületdíszítési technikák workshopon, ahol freskót, szekkót, szgrafittót, mozaikot, enkausztikát és ólomüveget készíthettünk. A program nagy sikerére való tekintettel folytatásképp tartottunk egy workshopot, ahol gipsztechnikával készült plasztikákkal kísérletezhettünk. A workshop erőssége a spontaneitásában rejlett, rengeteg izgalmas ötlet valósult meg pár óra alatt. Terbe Rita nagyon sok lehetőséget mutatott nekünk, szinte gyermekként játszva ismerkedtünk meg mélyrehatóbban a gipsz adta formálási lehetőségekkel.
Hosszú távú céljaink között szerepel a Bercsényi Kollégium 5. emeleti közösségi helyiségének, a Műterem fejlesztése. Szeretnénk egy olyan belsőépítészetileg igényes teret kialakítani, ami helyet biztosíthat kisebb előadásoknak, szakmai beszélgetéseknek, az elmélyült tanulásnak és a kreatív csapatmunkának egyaránt. A Woods Lamp workshop során Vas Ádám MOME Formatervező szakos hallgató által tervezett, és közösen továbbfejlesztett, egyedi lámpákat készítettünk a Műterem számára. A kézzel fogható eredmények mellett ez az alkalom jó volt arra is, hogy építészhallgatóként betekintést nyerjünk a design és a formatervezés világába.
Kurzusunk során a Rhino és Grasshopper programok elsajátításán keresztül a formaoptimalizálást és a morf építészet kérdéseit jártuk körbe. Külföldi építészeti médiumot olvasva nem lehet elkerülni, hogy ezek a fogalmak ne szűrődjenek át a tudatunkba. Idehaza mégsem hallunk sokat felőlük, holott azt látjuk, hogy szerte a világban épülnek olyan épületek, melyek ezekkel az új – gyakorlatilag bárki számára elérhető tervezési metódusokkal és technológiákkal készülnek.
Tehát az eszköz elvben adott számunkra is, csakhogy: hogyan tudjuk felhasználni? Körülnézve idehaza minimális az az épület vagy terv, aminek köze volna a nyugaton virágát élő „morf” vagy „generatív” formához. Honnan jön ez a trend és hová tart? Hol és mikor lesz aktualitása, mennyire progresszív irányzat, mennyire múló divat? Mi az az építészeti probléma, ahol egy parametrikus formához kell nyúlnunk? Menyiben változik meg a „hagyományos” tervezés folyamata egy parametrikus programmal? Számunkra ez a teljesen ismeretlen formavilág hogyan lehet szép? Szép ez az utca embere számára is? A félév során a kérdésekre a választ Botzheim Bálint segítségével kerestük.
A klubest során mindannyiunk állandó problémájával, az időmenedzsmenttel néztünk szembe. A Láthatatlan Egyetem oktatóinak segítettek nekünk abban, hogy valóban aszerint az ütem szerint tudjunk élni, amit a világ tőlünk és mi magunktól megkövetelünk. A 3 órás tréning alatt a probléma mélyére ástunk, feltártuk a lehetséges okokat és közösen megpróbáltuk megtalálni a megoldásokat. Megismerkedtünk a különböző időnyerő technikákkal és rendszerezve a kapott tudást különböző gyakorlatok segítségével le is teszteltük ezek használhatóságát.
A regisztrációs heti workshopunkon előbb Hegyi Dezső és Ther Tamás a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék oktatói tartottak előadást a tensegrity és a nexorade szerkezetek viselkedéséről; majd miután megismerkedtünk az elméleti háttérrel, az előadók segítségével a gyakorlatban is kipróbálhattuk, hogy hogyan is működnek ezek a szerkezetek.
Az első nap több, mint 60 hallgató részvételével méteres rudakból építkeztünk a Bercsényi Kollégium udvarán, a második napon pedig a gólyák próbálhatták ki a tensegrity építést. Ők az udvaron álló óriási szerkezetek mintájára tenyérnyi tensegrity-babákat készíthettek saját kezűleg, amit haza is tudtak vinni emlékül.
Copyright © 2022 Építész Klub
All rights reserved.